Tydzień Bibliotek 2025 już za nami!
W tym roku hasłem przewodnim ogólnopolskich obchodów było: „Biblioteka. Lubię tu być!”. Biblioteka Główna oraz biblioteki specjalistyczne dołożyły wszelkich starań, by umilić wizyty studentom, pracownikom i czytelnikom.
Obchody rozpoczęliśmy warsztatami „L jak litera” dla uczniów szkoły podstawowej. Młodzi kaligrafowie tworzyli własne ozdobne inicjały w duchu less waste – ze starych gazet i materiałów introligatorskich. Literki o różnorodnych kształtach zostały odbite metodą kalkografii, a powstałe prace były jedyne w swoim rodzaju – każda inna, niepowtarzalna. Podczas zajęć dzieci poznały wiele ciekawostek na temat historii pisma, dawnego drukarstwa i nowoczesnej typografii. Warsztaty przez dwa dni prowadziły Ania Zielińska i Alicja Tuchacz-Kurdziel.
Dla studentów przygotowaliśmy szereg atrakcji – biblioteka była otwarta aż do godziny 24:00, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem i przyciągnęło liczne grono miłośników nocnej nauki. Projekt ten będziemy kontynuować.
Warsztaty malowania toreb i tworzenia własnych exlibrisów (prowadzenie: Marietta Tiszbein), miały bardziej kameralny charakter, jednak możliwość zaprojektowania własnej torby cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.
Nie zabrakło również okazji do integracji – wspólnie z kawiarnią „Książką i Kawą” w Bibliotece Humanistycznej zorganizowaliśmy pokaz parzenia kawy. Choć awaria wodociągowa pokrzyżowała nieco plany, degustacja się odbyła, ciasto smakowało, a rozmowom – zarówno w bibliotece, jak i na patio – nie było końca (organizacja: Weronika Wolska).
W Tygodniu Bibliotek aktywnie uczestniczyły także biblioteki specjalistyczne, przygotowując atrakcyjny program z nagrodami. Zorganizowano konkursy – „Klasyka w języku emoji – odgadnij tytuły książek”, „Mistrzowie ekonomii – rozpoznaj ich słowa”, jubileuszowe krzyżówki (z okazji 55-lecia Wydziału Prawa i Administracji) oraz literacką grę terenową (autorka: Monika Budzińska).
Obchody uzupełniły dwie wyjątkowe wystawy:
-
„W kartach zapisane. 55 lat Uniwersytetu Gdańskiego” – wybór 55 kart z katalogu kartkowego i katalogu online Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, dzięki którym można prześledzić historię uczelni.
Kuratorka wystawy: dr Katarzyna Wawrzynkowska
Oprawa graficzna: Dominika Skutnik
Współpraca: Katarzyna Dunajska
W czasie obchodów Tygodnia Bibliotek można było skorzystać z kuratorskiego oprowadzenia po wystawie (dr Katarzyna Wawrzynkowska). -
„Od niewidzialnej ręki do czarnego łabędzia. Książki, które zmieniły gospodarkę” – wystawa w holu Biblioteki Ekonomicznej. Autorki: Barbara Tykocka i Beata Ziębińska.
To podróż przez idee, które ukształtowały ekonomię – od Adama Smitha, wierzącego w samoregulujący się rynek, po Nassima Taleba i jego koncepcję nieprzewidywalnych zdarzeń. Wystawa będzie dostępna do końca czerwca 2025 roku.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom!
Do zobaczenia za rok!
Monika Budzińska/ Oddział Promocji BUG